„Królowa, miś koala i dzieci”

Jadwiga, przyszła święta i królowa Polski, a przede wszystkim Patronka naszej szkoły, była  nie tylko władczynią państwa, które odegrało ważną rolę w ówczesnej Europie, ale również kimś bardzo ważnym dla swoich poddanych.

Znamy wiele legend o tej niezwykłej Postaci.

Polska władczyni była bardzo kochana przez cały naród, opiekowała się ubogimi i chorymi, zakładała szpitale, wspomagała biednych.

Pięknym dowodem jej pomocy jest legenda o stópce Jadwigi w krakowskim kościele Na Piasku.

Obecnie od kilkunastu lat ta mądra i dobra władczyni rządzi także naszymi sercami, jest Patronką naszej szkoły.

Uczniowie SP 82 chętnie nawiązują do charytatywnych działań Wawelskiej Pani.

Rodzina Szkół Jadwiżańskich, gromadząca w swoim zacnym gronie ok. 200 szkół, także zza granicy, corocznie wybiera Królową Roku.

Zostaje nią uczennica osiągająca nie tylko  wysokie wyniki w nauce, ale także pomagająca potrzebującym, wspierająca tych, którzy tego oczekują.

W tym roku Kornelia Kędzior, uczennica klasy VI miłościwie nam panuje do czerwca, spełniając tę rolę.

Właśnie 7 marca, w piękne sobotnie przedpołudnie wraz ze swoimi dwórkami udała się do Ośrodka Opiekuńczo – Wychowawczego przy ul. Rajskiej 10.

Przebywają tutaj dzieci w wieku 3- 10 lat, które z wielką radością powitały gości.

Zgodnie z tradycją the Queen Jadwiga Foundation z Melbourne w Australii, przysyła pluszowe zabawki do szkoły, w której uczy się wybrana Królowa Roku, w celu przekazania ich dla dzieci z domu dziecka.  Uczennice naszej szkoły dostarczyły dzieciom nietypowe maskotki przedstawiające zwierzęta tego dalekiego kontynentu.

Piękne, milutkie misie koala, kangury, struś emu, dziobak  i kolczatka, foczki,
a także pingwinki wzbudziły wiele radości. Osłodziły ją dodatkowo słodycze
i wiele ciekawych gier i układanek, przekazanych przez uczniów naszej szkoły.

Warto dodać, że nawet z własnych kieszonkowych oszczędności zakupiono drobiazgi ! Ta wizyta pozostanie w pamięci obu stron, a uczennice SP 82 obiecały odwiedzać podopiecznych Placówki nie tylko od święta.

Dziękujemy! Królowa Jadwiga na pewno z uśmiechem spogląda na nas,
nie tylko z portretu.

Nauczycielka SP 82 – Rozalia Ewa Knapik

Copyright 2011 „Królowa, miś koala i dzieci”. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.