Akademia Filmowa

W tym roku szkolnym nasza klasa rozpoczęła dodatkową naukę… co miesiąc uczestniczymy w warsztatach filmowych Multikina – Akademia Filmowa.

Na pierwszym spotkaniu mieliśmy okazję zobaczyć film „Hugo i jego wynalazek”. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały początki kina i sztuki filmowej. Projekcja została poprzedzona filmem edukacyjnym o wynalazkach i wynalazcach, oraz ich roli w życiu ludzi.

Wspaniały film M. Scorsese w wersji 3 D zrobił na nas niezwykłe wrażenie, jak również nagroda, którą otrzymała jedna z  koleżanek za udział w konkursie dotyczącym  sztuki filmowej.

Następne wizyty odbyły się 26 listopada i 11 grudnia, obejrzeliśmy „Magiczne drzewo” .  Niestety nie spotkaliśmy się z reżyserem i autorem scenariusza, p. A. Maleszką, któremu choroba nie pozwoliła dotrzeć na spotkanie. Z filmu edukacyjnego i warsztatów dowiedzieliśmy się o pracy nad filmem i roli najważniejszych osób; aktora, reżysera, scenarzysty i producenta. Motto filmu- nauka poprzez zabawę - pozostanie nam długo w pamięci.

W grudniu wielu z nas po raz pierwszy usłyszało nazwę „kino zaangażowane”.

Poprzez losy 8 letniego chłopca z afrykańskiej wioski i realistyczne obrazy Afryki, poznaliśmy jak długo dochodzi się do spełniania marzeń. Trudno nam zrozumieć, że aby kupić piłkę nożną trzeba pracować przez 750 dni. Codziennie! Na pewno teraz na mieszkańców innych kontynentów popatrzymy z szacunkiem, bo kino zaangażowane stara się wzbudzić empatię odbiorców.

Styczniowa projekcja to ekranizacja powieści K. Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Ponieważ znamy bohaterów z omawianej w zeszłym roku lektury, z przyjemnością obejrzymy ich filmową wersję z roku 1960.

Każde spotkanie pozostawia w nas niezapomniane wrażenie. Przed nami lekcje nawiązujące do obejrzanych projekcji. Na pewno poszerzą naszą wiedzę o tej niezwykłej sztuce i uczynią z nas miłośników i znawców kina.

Copyright 2011 Akademia Filmowa. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.