Wycieczka do Niepołomic 25 września 2012

Relacja z wycieczki klasy 4a do Niepołomic 25 września 2012 roku

Dnia 25.09.2012r o godzinie 8:00, wraz z klasą 4b udaliśmy się na wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej, która znajduje się około 25 km za Krakowem. Sama podróż trwała bardzo krótko, bo już około 8:30 byliśmy na miejscu.

Po przyjeździe otrzymaliśmy karty pracy, które wypełnialiśmy podczas zwiedzania oraz gumowe rękawiczki, ponieważ postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i zbierać śmieci pozostawione przez nieodpowiedzialnych turystów.

Przemierzaliśmy puszczę idąc tak zwaną ścieżką edukacyjną, oznaczoną symbolem zielonego buta na białym tle. Znajduje się na niej 10 przystanków z tablicami informacyjnymi dotyczącymi różnych zagadnień związanych z życiem lasu, np. flora i fauna Puszczy Niepołomickiej, ochrona zagrożonych gatunków, zachowanie w lesie, postępowanie podczas pożaru. Na jednym z przystanków zobaczyliśmy też pomnik ofiar hitleryzmu, poświęcony polskim żołnierzom oraz Żydom z Bochni i Niepołomic.

Udaliśmy się też do Izby Leśnej, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji pana leśnika i obejrzeliśmy różne eksponaty: skóry zwierząt, mapy i zdjęcia puszczy, sadzonki roślin.

W końcu nadszedł najsmaczniejszy moment naszej wycieczki, czyli kiełbaski z ogniska! Wszyscy się tam dobrze bawili, graliśmy w berka, biegaliśmy i mimo, iż przeszliśmy ponad dwa kilometry, wcale nie skarżyliśmy się na ból nóg.

Na samym końcu czekała na nas niespodzianka: wizyta na fermie strusi! Młode strusie były bardzo spokojne, natomiast te starsze na nasz widok wręcz oszalały;).

Parę minut po 15:00 byliśmy już z powrotem pod szkołą. Te 7 godzin wycieczki minęło nam bardzo szybko i wszyscy żałowali, że to już koniec naszej wyprawy.

Ola Wolak IV a

Wycieczka do Niepołomic

Od razu gdy znaleźliśmy się na leśnej ścieżce edukacyjnej zaczęło się czytanie, wypełnianie przyrodniczych kart pracy i spacery po puszczy. Idąc kierowaliśmy się znakiem ciemno zielonego buta - czyli ścieżką ekologiczną. Na siódmym przystanku przystanęliśmy przed pomnikiem upamiętniającym II Wojnę Światową. Podczas wycieczki zbieraliśmy śmieci ,bo nasza szkoła bierze udział w akcji sprzątania świata pt. ,,Kocham, lubię, szanuję, - nie śmiecę.” Gdy klasy skończyły uzupełniać karty pracy wyjechaliśmy do Służby Leśnej. Tam posłuchaliśmy o łowach i trofeach myśliwskich, a także ciekawostek na temat przyrody,dziś wiemy ile rośnie dąb i dlaczego drzewa mają słoje.
Następnie pojechaliśmy na pole biwakowe i rodzice uczniów z klasy 4b urządzili nam grilla. Było dużo miejsca do biegania, zabaw i odpoczynku przy rozmowie.
Gdy grill się zakończył wszystkie klasy wyruszyły na fermę strusią. Ogromnym zaskoczeniem dla nas był fakt, że wielkie ptaki wcale nie były tak duże jak się tego spodziewaliśmy. Zwierząt było kilkanaście, a każde z nich o odmiennym charakterze, od fanów rozwijania dużych prędkości poprzez powolnych spacerowiczów, aż do polegujących leniuchów. Niektórzy kupili sobie pamiątki i tak skończyła się nasza emocjonująca wycieczka.
Moim zdaniem ta wycieczka bardzo zbliżyła wszystkie klasy do siebie, a ja zintegrowałam się i poznałam swoich kolegów i koleżanki z klasy jeszcze lepiej i w zupełnie innych warunkach niż mam okazję ich widzieć na co dzień. Uważam tą wycieczkę za bardzo udaną i już nie mogę doczekać się kolejnej.

Kornelia Kędzior IV a

GALERIA!

Copyright 2011 Wycieczka do Niepołomic 25 września 2012. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.