Wizyta wolontariuszy z Chin i Kazachstanu

Już po raz drugi nasza szkoła gościła zagranicznych wolontariuszy w ramach współpracy z międzynarodową organizacją AISEC zrzeszającą studentów całego świata.  W tym roku szkolnym, w dniach 13.01-17.01.2014r. odwiedzili nas studenci z Azji: Aliya z Kazachstanu oraz Hugh z Chin, którzy realizują projekt „Enjoy my origin”. Podczas tygodniowego pobytu zapoznali uczniów ze swoimi krajami, kulturą, tradycjami i zwyczajami tam panującymi.

Wizyta rozpoczęła się od apelu, podczas którego przywitaliśmy gości flagami Chin i Kazachstanu oraz występem klasy pierwszej, która zaprezentowała Krakowiaka. Następnie dziewczynki z klas szóstych oprowadziły studentów po szkole. Aliya i High byli bardzo mile zaskoczeni takim miłym przywitaniem.

Już od pierwszego dnia pobytu gości każda klasa miała okazję poznać obcokrajowców osobiście, gdyż oboje prowadzili zajęcia warsztatowe w klasach III-VI. Oczywiście komunikacja między nami a studentami odbywała się w języku angielskim, dzięki czemu wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności językowo- komunikacyjne; w czym pomagały nam nauczycielki języka angielskiego- panie: Magda Kaptur i Katarzyna Gałek-Żmudzka. Zajęcia z obcokrajowcami były bardzo ciekawe: obejrzeliśmy prezentacje multimedialne o ojczystych krajach wolontariuszy, poznaliśmy zwyczaje w nich panujące, mieliśmy także okazję zapytać o wszystko, co nas zainteresowało. Dowiedzieliśmy się na przykład, że tradycyjną potrawą kazachską jest Beshparmak, który je się palcami, a rok chiński zaczyna się 31 stycznia oraz na czym polega Tai Chi. Na koniec wraz z obcokrajowcami wykonaliśmy wspaniałe projekty dotyczące poznanych krajów, które ozdobiły wystawę szkolną. Goście byli bardzo sympatyczni: nauczyli nas kilku słów w ich ojczystych językach, Hugh grał z chłopcami na przerwach w ping-ponga, pokazując im swoją technikę gry, a także uczył korzystania z pałeczek.

My także przygotowaliśmy niespodzianki dla gości. W czwartek rano klasa 3a przedstawiła Jasełka, które zachwyciły wszystkich zebranych. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez panią Dorotę Drewnicką i panią Karinę Drak. W piątek, w ostatni dzień pobytu odbył się koncert kolęd i piosenek zimowych w języku polskim i angielskim przygotowany przez panią Katarzynę Gałek-Żmudzką. Występ kolegów i koleżanek z klas I-VI, którzy przepięknie wykonywali swoje utwory, porwał do śpiewu nie tylko wolontariuszy, a także nas wszystkich.

Na pożegnanie goście otrzymali od nas pamiątkowe książki – przewodniki po Krakowie, sami też obdarowali nas drobnymi podarunkami i wpisali się do Kroniki Szkolnej.

Pobyt wolontariuszy na długo zapadnie w pamięci nas wszystkich. Już nie możemy doczekać się wizyt kolejnych gości z zagranicy.

Copyright 2011 Wizyta wolontariuszy z Chin i Kazachstanu. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.