Wolontariusze z Iranu i Jordanii w naszej szkole

Już po raz trzeci nasza szkoła gościła zagranicznych wolontariuszy w ramach współpracy z międzynarodową organizacją AISEC zrzeszającą studentów całego świata. W tym roku szkolnym, w dniach 15.09 – 19.09.2014r. szkołę odwiedzili studenci z Azji: Mercedeh z Iranu oraz Maher z Jordanii, którzy realizują projekt „Enjoy my origin”. Podczas tygodniowego pobytu zapoznali nas ze swoimi krajami, kulturą, tradycjami i zwyczajami tam panującymi.

Wizyta rozpoczęła się od apelu, podczas którego przywitaliśmy gości międzynarodową piosenką w kilku językach, flagami Jordanii i Iranu oraz występem klasy trzeciej, która zaprezentowała tradycyjny polski taniec łowicki. Następnie uczniowie klas szóstych oprowadzili studentów po szkole. Mercedeh i Maher byli bardzo mile zaskoczeni tak wspaniałym przywitaniem.

Już od pierwszego dnia pobytu gości każda klasa miała okazję poznać obcokrajowców osobiście, gdyż oboje prowadzili zajęcia warsztatowe z każdą z nich. Oczywiście komunikacja odbywała się w języku angielskim, dzięki czemu wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności językowo- komunikacyjne; w czym pomagały nauczycielki języka angielskiego – p. Katarzyna Gałek-Żmudzka i p. Maria Kaptur. Lekcje  z obcokrajowcami były bardzo ciekawe prowadzone: obejrzeliśmy prezentacje multimedialne o ojczystych krajach wolontariuszy, poznaliśmy zwyczaje w nich panujące, mieliśmy także okazję zapytać o wszystko, co nas zainteresowało. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Mensaf jest tradycyjną potrawą jordańską, a Morze Martwe nie jest morzem, tylko jeziorem. Na koniec wraz gośćmi wykonaliśmy wspaniałe projekty dotyczące poznanych krajów i podsumowujące wspólną pracę, które ozdobią naszą szkołę.

Wolontariusze byli bardzo otwarci i sympatyczni: oboje nauczyli mówić nas kilku słów w ich ojczystych językach i pisać kilka liter alfabetu. Podczas przerw Maher grał z nami w ping-ponga.

Na gości też czekały atrakcje przygotowane przez uczniów i nauczycieli SP nr 82. W czwartek, Nikola i Kornelia z klasy VIa przeprowadziły ze studentami wywiad, który będzie zamieszczony w kolejnym wydaniu gazetki szkolnej. W piątek, w ostatni dzień pobytu wolontariuszy, odbył się koncert – pokaz talentów uczniów naszej szkoły przygotowany przez panią Katarzynę Gałek-Żmudzką i Marię Kaptur. Zaśpiewały: Natalia Polak i Oliwia Sagan z IIIa, Paulina Sułowska i Hania Broś z IVa, Basia Krzywdziak z Va, Weronika Pykosz z VIa, Goga Górecka i Emilia Zwolińska z VIb; układ taneczny zaprezentowały dziewczęta z klasy IVb i VIb. Występ zakończył pokaz tańców towarzyskich w wykonaniu Ani Bazan, Agnieszki Chorążak, Dorotki Stęplewskiej, Maksymiliana Holika, Macieja Kędziora i Kamila Króla. Występ kolegów z klas III-VI, porwał wszystkich zebranych, a przede wszystkim wolontariuszy.

Gościom bardzo spodobała się atmosfera panująca w szkole, mogli też posmakować przepysznych posiłków przygotowanych w szkolnej stołówce. Na pożegnanie otrzymali pamiątkowe kubeczki z motywami Krakowa, sami też obdarowali uczniów drobnymi prezentami i wpisali się do Kroniki Szkolnej.

Pobyt wolontariuszy na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli. Wszyscy już nie mogą doczekać się wizyt kolejnych gości z zagranicy.

Copyright 2011 Wolontariusze z Iranu i Jordanii w naszej szkole. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.