Po wizycie wolontariuszy z Nowej Zelandii i Tajwanu

Już po raz czwarty nasza szkoła gościła zagranicznych wolontariuszy w ramach współpracy z międzynarodową organizacją AISEC zrzeszającą studentów całego świata. W tym roku szkolnym, w dniach 7-18 grudnia szkołę odwiedzili studenci: Brenda z Nowej Zelandii oraz Andy z Tajwanu, którzy realizują projekt „KidSpeak”. Podczas swojego dwutygodniowego pobytu zapoznali nas ze swoimi krajami, kulturą, tradycjami i zwyczajami tam panującymi.

Wizyta rozpoczęła się od apelu, podczas którego przywitaliśmy gości flagami Nowej Zelandii i Tajwanu u oraz występem klasy drugiej, która zaprezentowała "Krakowiaka". Następnie uczniowie klas szóstych oprowadzili studentów po szkole. Brenda i Andy byli bardzo mile zaskoczeni tak wspaniałym przywitaniem.

Już od pierwszego dnia pobytu gości każda klasa miała okazję poznać obcokrajowców osobiście, gdyż oboje prowadzili zajęcia warsztatowe z każdą z nich. Oczywiście komunikacja odbywała się w języku angielskim, dzięki czemu wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności językowo- komunikacyjne; w czym pomagały nauczycielki języka angielskiego – p. Katarzyna Gałek-Żmudzka i p. Maria Kaptur. Lekcje  z obcokrajowcami były bardzo ciekawe prowadzone: obejrzeliśmy prezentacje multimedialne o ojczystych krajach wolontariuszy, poznaliśmy zwyczaje w nich panujące, mieliśmy także okazję zapytać o wszystko, co nas zainteresowało. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w Nowej Zelandii jest więcej owiec niż ludzi, a w Tajwanie obowiązującą walutą jest dolar nowotajlandzki.  Na koniec wraz gośćmi wykonaliśmy wspaniałe projekty dotyczące poznanych krajów i podsumowujące wspólną pracę, które ozdobią naszą szkołę.

Wolontariusze byli bardzo otwarci i sympatyczni: oboje nauczyli mówić nas kilku słów w ich ojczystych językach i pisać kilka liter alfabetu. Podczas przerw Andy grał z nami w ping-ponga.

Na gości też czekały atrakcje przygotowane przez uczniów i nauczycieli SP nr 82. W pierwszym tygodniu uczestniczyli (oczywiście jako widzowie) w Konkursie Kolęd i Piosenek Zimowych w Języku Angielskim gdzie mogli posłuchać pięknych pastorałek w wykonaniu uczniów z naszej ( i nie tylko) szkoły. Dziewczynki z gazetki szkolnej przeprowadziły ze studentami wywiad, który będzie zamieszczony w kolejnym wydaniu gazetki szkolnej. Mieli też szansę wpisać się do Kroniki Szkolnej.

Gościom bardzo spodobała się atmosfera panująca w szkole, mogli też posmakować przepysznych posiłków przygotowanych w szkolnej stołówce. Na pożegnanie otrzymali pamiątki od całej społeczności szkolnej oraz piękne choinki własnoręcznie wykonane przez Magdę z 5b i Jakuba z 5a.

Pobyt wolontariuszy na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli. Wszyscy już nie mogą doczekać się wizyt kolejnych gości z zagranicy.

ZDJĘCIA

Copyright 2011 Po wizycie wolontariuszy z Nowej Zelandii i Tajwanu. Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie im. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Szkoła Edukacji Artystycznej.